تفاوت قهوه فرانسه و اسپرسو چیست؟

انواع دانه و پودر قهوه
انواع دانه و پودر قهوه

قهوه محبوب ترین نوشیدنی در در جهان است و به روش های مختلف دم آوری می شود. این روش ها شامل، قهوه ترک، قهوه فرانسه، قهوه اسپرسو، دله عربی، و سایر روش های دمی مثل وی 60 و کمکس است. هر کدام از این روش ها قهوه مخصوص به خود، آسیاب مناسب و دم کردن مخصوص به خود را دارند. ما در این مقاله به دو تا از پرطرفدار ترین روش های آماده سازی قهوه می پردازیم.
قهوه فرانسه و اسپرسو در واقع دو روش متفاوت برای تهیه قهوه از دانه های آسیاب شده قهوه هستند. تفاوت این دو روش بیشتر به ابزار دم کردن، فشار دم کردن و زمان دم کردن قهوه بر می گردد. در مرحله بعد نوع دانه قهوه برای هر روش حائز اهمیت است.
در این مقاله به ترتیب تفاوت کلی این دو نوع قهوه، تاریخچه کوتاه هر کدام، تفاوت عطر و طعم قهوه فرانسه و اسپرسو، نوع قهوه مورد نیاز برای فرانسه و اسپرسو و در آخر مقایسه کافئین قهوه اسپرسو و فرانسه آورده شده است.

با ما همراه باشید.

قهوه فرانسه چیست و خرید قهوه فرانسه

قهوه فرانسه به کمک لیوان فرنچ پرس تهیه می شود. لیوان فرنچ پرس یک ظرف شیشه ای یا فلزی به همراه یک پیستون روی درب آن است. در انتهای پیستون یک فیلتر فلزی دائمی جهت جدا کردن تفاله قهوه گذاشته شده است. 

قهوه فرانسه باید درشت آسیاب شده باشد. برای تهیه قهوه فرانسه پودر قهوه را داخل لیوان می ریزم. سپس آب جوش روی آن ریخته و 4 دقیقه صبر می کنیم. در انتها فیلتر را به پایین فشار می دهیم و قهوه فرانسه ما آماده نوشیدن است.

برای تهیه قهوه فرانسه می توان از انواع دان و پودر قهوه استفاده کرد. فروشگاه قهوه زیگ زاگ بهترین انواع قهوه مناسب برای فرانسه را به صورت تازه آسیاب به مشتریان خود ارائه می دهد. هنگام خرید قهوه فرانسه باید مواردی را در نظر داشت. نوع دانه قهوه، عربیکا یا روبوستا بودن، تلخی و ترشی و… از جمله این موارد است. این نکات در ادامه آمده است.

قهوه اسپرسو چیست و خرید قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو به کمک دستگاه پیچیده و گران قیمت اسپرسو ساز تهیه می شود. قهوه اسپرسو باید به خوبی و ریز آسیاب شده باشد ( کمی درشت تر از قهوه ترک). 

برای تهیه اسپرسو ابتدا باید قهوه را در محفظه فلزی به اسم پرتافیلتر ریخت و سپس به دستگاه اسپرسو متصل کرد. در این مرحله اسپرسوساز آب داغ با فشار خیلی بالا را از داخل پودر قهوه عبور می دهد. نتیجه قهوه غلیظ و با حجم کم است که روی آن را یک لایه کف پوشانده است. به این لایه کف کرما گفته می شود که نشان دهنده کیفیت اسپرسو است.

برای انتخاب پودر و دان قهوه اسپرسو ایده آل گزینه های زیادی وجود دارد. بهتر است خرید قهوه اسپرسو را به صورت آنلاین و تاز فروشگاه قهوه زیگ زاگ انجام دهید. با خرید قهوه اسپرسو از فروشگاه تخصصی قهوه زیگ زاگ خیالتان از بابت کیفیت و قیمت راحت خواهد بود. 

اسپرسوساز
اسپرسوساز

تاریخچه قهوه فرانسه و اسپرسو

تاریخچه قهوه فرانسه

قهوه فرانسه توسط لیوان فرنچ پرس تهیه می‌شود. این لیوان تحت عنوان هایی مثل کافه پرس، لیوان پیستونی و حتی دمنوش ساز نیز به فروش می‌رسد. سرمنشا فرنچ پرس نا مشخص است، اما بعضی از منابع ذکر کرده اند که لیوان فرنچ پرس توسط فردی فرانسوی به نام مایر در سال ۱۸۵۰ اختراع شد. با این وجود ثبت اختراع این وسیله اولین برای توسط آتیلو کالیمانی ایتالیایی در سال ۱۹۲۹ انجام شد. 

فرنچ پرس در سال ۱۹۵۰ میلادی در فرانسه بسیار محبوب شد. علت این محبوبیت شرکت هایی بودند که تبلیغات گسترده برای استفاده از این وسیله انجام دادند. امروزه قهوه فرانسه یکی از محبوب ترین روش های تهیه قهوه در خانه است. این وسیله در اروپا بیشترین طرفدار را دارد.

تاریخچه قهوه اسپرسو

در مورد ریشه لغت اسپرسو دو داستان مختلف وجود دارد. در برخی منابع ذکر شده که ریشه اسپرسو کلمه اکسپرس به معنی ویژه و خاص است و در برخی دیگر ذکر شده که اسپرسو به معنی پرس کردن و فشار دادن است. 

اولین اسپرسوساز توسط مهندس ایتالیایی به نام آنجلو موریوندو در سال ۱۸۸۴ ساخته شد. دستگاه او به کمک فشار بخار، آب داغ را از بین دانه های قهوه عبور می‌داد و عصاره آن را می‌گرفت. اسپرسو ساز آنجلو زیاد قابل اعتماد نبود و مشکلات زیادی داشت. 

اولین اسپرسو ساز امروزی توسط مخترع ایتالیایی دیگری به نام لویجی بتزرا در سال ۱۹۰۱ ساخته شد. او اسپرسوساز آنجلو را بهبود داد و فشار بخار در آن را افزایش داد. ۴ سال بعد این دستگاه توسط فردی به نام پاونی خریداری شد و به تولید انبوه رسید. 

در بین سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ استفاده از اسپرسوساز طرفدار های زیادی به خصوص در کافه ها پیدا کرد. به مروز زمان با افزایش امکانات و بهبود ویژگی های اسپرسوساز ها این دستگاه به شکل مدرن و امروزی در آمد و همچنان محبوب ترین وسیله تهیه قهوه در جهان است.

دستگاه اسپرسوساز قدیمی
دستگاه اسپرسوساز قدیمی

مقایسه طعم و عطر قهوه فرانسه و اسپرسو

قهوه فرانسه و اسپرسو عطر و طعم کاملا متفاوتی دارند. علت این تفاوت روش و دمای تهیه قهوه و همچنین میزان آسیاب دانه ها و زمان دم کردن است.

عطر و طعم قهوه فرانسه

در تهیه قهوه فرانسه از فشار بالای آب خبری نیست و همچنین دمای آب در این روش پایین تر است (حدود ۹۳ درجه). همچنین آسیاب قهوه فرانسه درشت است و پودر قهوه زمان بیشتری با آب داغ در تماس است (حدود ۴ دقیقه). 

قهوه فرانسه جا افتاده است و روغن های معطر قهوه در آن حفظ می شوند. عطر و طعم قهوه فرانسه پیچیده تر از اسپرسو است. هر چند به علت استفاده از آب بیشتر  رقیق تر نیز است. همچنین به علت وجود ذرات ریز قهوه در ته فنجان شما کمی تفاله باقی خواهد ماند. 

به طور کلی قهوه فرانسه تلخی و ترشی کمتری نسبت به اسپرسو دارد و ملایم تر است. با این وجود در صورت استفاده از دانه نامناسب یا رعایت نکردن اصول دم کردن ممکن است ترش یا تلخ شود. بسیاری از علاقه مندان به قهوه به علت تلخی و ترشی کمتر قهوه فرانسه و همچنین طعم پیچیده و اصیل آن، این قهوه را به اسپرسو ترجیح می‌دهند. قهوه فرانسه می‌تواند در کنار شیر و شکر نیز میل شود.

عطر و طعم قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو تحت فشار بالای آب تهیه می‌شود. هر چه فشار دستگاه اسپرسو بیشتر باشد کرما و غلظت عصاره نیز بیشتر خواهد شد. همچنین دمای آب در این روش بیشتر از فرانسه است (حدود ۹۶ درجه). پودر قهوه اسپرسو باید ریزتر از قهوه فرانسه باشد و مدت زمان تماس پودر قهوه با آب داغ کمتر از فرانسه است (حدود ۲۵ ثانیه). 

قهوه اسپرسو بسیار غلیظ است و بسته به نوع دانه می‌تواند ترشی و تلخی زیادی داشته باشد. اگر از یک نوع دانه همزمان اسپرسو و فرانسه تهیه کنید، قهوه اسپرسو بسیار تلخ تر و ترش تر خواهد شد. عطر و طعم اسپرسو بسیار شدید تر از فرانسه است اما طعم اسپرسو جزئیات و پیچیدگی کمتری نسبت به قهوه فرانسه دارد. 

مزیت اصلی استفاده از اسپرسو راحتی کار و همچنین امکان تهیه انواع نوشیدنی بر پایه قهوه است. به عنوان مثال کاپوچینو، لاته، موکا و… همگی از اسپرسو تهیه می‌شوند. به طور کلی در بین دوست داران قهوه، اسپرسو طرفداران زیادی دارد و بسیار مورد مصرف است.

فرنچ پرس
فرنچ پرس

بهترین نوع قهوه برای قهوه فرانسه و اسپرسو

در ادامه راهنمای کلی انتخاب قهوه برای قهوه فرانسه و اسپرسو را آمده است. این توضیحات مناسب اکثر افراد است. با این وجود ممکن است ذائقه شما متفاوت باشد و چیزی کاملا خلاف آنچه گفته می شود را ترجیح دهید. پس در هنگام خرید به توضیحات محصول دقت کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

بهترین نوع قهوه فرانسه

بیشتر دوست داران قهوه فرانسه اعتقاد دارند که بهترین نوع دانه قهوه برای فرانسه دانه های عربیکا هستند. دانه های عربیکا می توانند عطر و طعم متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند. به عنوان مثال قهوه عربیکا برزیل ترشی کم و طعم فندوقی دارد و در نقطه مقابل آن قهوه اتیوپی ترشی زیاد و طعم گل و میوه دارد. 

قهوه های عربیکا تلخی به مراتب کمتری نسبت به روبوستا دارند و یک قهوه فرانسه خوب نباید تلخی زیادی داشته باشد. در نهایت اگر قصد دارید قهوه فرانسه را با شیر میل کنید شاید وجود مقدار کمی قهوه روبوستا (حدود 30 درصد) در ترکیب شما انتخاب بدی نباشد.

بهترین نوع قهوه اسپرسو

موارد مهم در مورد اسپرسو که بیشتر افراد در آن اتفاق نظر دارند. ترشی کم، تلخی متوسط و کرمای بالا است. با توجه به این موارد می توان نتیجه گرفت که قهوه های روبوستا برای اسپرسو مناسب تر هستند. هر چند برای افزودن عطر و طعم به اسپرسو معمولا آن را با مقداری قهوه عربیکا ترکیب می کنند. 

از نظر نویسنده این مقاله بهترین قهوه عربیکا برای ترکیبات اسپرسو قهوه های برزیلی هستند. زیرا قهوه عربیکای برزیل کمترین ترشی را در میان قهوه های عربیکا دارد و حتی می شود به صورت کامل برای اسپرسو استفاده شود. 

بهترین نوع قهوه روبوستا برای اسپرسو نیز می تواند از بین نمونه های با کیفیت اندونزی انتخاب شود. تلخی قهوه اندونزی کم است ولی همچنان کافئین و کرمای زیادی دارد.

انواع دانه و پودر قهوه
انواع دانه و پودر قهوه

مقایسه میزان کافئین قهوه فرانسه و اسپرسو

طبق گفته مراجع مختلف هر فرد بالغ و سالم می تواند در روز حدود 400 میلی گرم کافئین را بدون نگرانی مصرف کند. در اکثر نوشابه های انرژی زا میزان کافئین 80 میلی گرم است. این عدد برای یک لیوان چایی پر رنگ حدود 40 تا 50 میلی گرم است. در ادامه روشی را برای محاسبه حدودی کافئین قهوه فرانسه و اسپرسو معرفی شده است.

میزان کافئین قهوه فرانسه

میزان کافئین هر فنجان قهوه به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم ترین این عوامل، نوع دان قهوه (عربیکا یا روبوستا)، وزن مورد استفاده برای تهیه قهوه و روش و مدت زمان تهیه قهوه است. 

درصورتی که نوع دان مورد استفاده برای تهیه اسپرسو و فرانسه یکی باشد قهوه فرانسه کافئین بیشتری خواهد داشت و این به دلیل وزن بیشتر قهوه و مدت زمان بیشتر دم کردن در قهوه فرانسه است. 

دان قهوه عربیکا به طور میانگین در هر گرم 12 میلی گرم کافئین دارد. میزان کافئین در هر گرم قهوه روبوستا حدود 22 میلی گرم است.

اگر برای تهیه قهوه فرانسه دو قاشق غذاخوری پودر قهوه عربیکا استفاده شود ( هر قاشق حدود 7.5 گرم) 15 گرم قهوه استفاده شده است. اگر 15 گرم را در 15 میلی گرم کافئین ضرب کنیم به عدد 225 میلی گرم کافئین میرسیم. اگر نصف این مقدار کافئین در لیوان شما آزاد شود حدود 112 میلی گرم کافئین در لیوان شما وجود دارد که عدد نسبتا بالایی است.

میزان کافئین اسپرسو

قهوه اسپرسو بر خلاف شهرت آن به کافئین بالا، کافئین کمتری نسبت به فرانسه دارد. هر چند اگر شما اسپرسو دبل 100 درصد روبوستا میل کنید ممکن است حتی از قهوه فرانسه عربیکا نیز کافئین بیشتری دریافت کنید. ولی ما جهت مقایسه فرض می کنیم از قهوه عربیکا استفاده می کنید و کافئین یک فنجان اسپرسو سینگل را محاسبه می کنیم.

همانطور که گفتیم به طور متوسط قهوه های عربیکا به ازای هر گرم، 15 میلی گرم کافئین دارند. این عدد برای قهوه های روبوستا به 22 میلی گرم می رسد.
برای تهیه هر فنجان اسپرسو سینگل حدود 7 گرم قهوه نیاز است. اگر کل این قهوه عربیکا باشد با ضرب 15 میلی گرم کافئین در 7 گرم قهوه به عدد 105 میرسیم. 

در صورتی که نصف کافئین قهوه هنگام تهیه اسپرسو استخراج شود هر شات از این اسپرسو حدود 52 میلی گرم کافئین دارد.

برای محاسبه کافئین سایر ترکیب ها به جای 15 میلی گرم می توانید به ترتیب برای قهوه 70 عربیکا 30 روبوستا 17 میلی گرم، برای 50 عربیکا 50 روبوستا 18.5 و برای 30 عربیکا 70 روبوستا 20 میلی گرم کافئین در نظر بگیرید. همچنین برای قهوه اسپرسو دبل مقدار کافئین نهایی به دست آمده را دو برابر کنید.

مولکول کافئین

مقایسه هزینه و راحتی تهیه قهوه فرانسه و اسپرسو

هزینه و راحتی تهیه قهوه فرانسه

برای تهیه قهوه فرانسه فقط به یک لیوان فرنچ پرس و قهوه نیاز دارید. لیوان فرنچ پرس وسیله ارزان قیمتی است و برای کار نیاز به برق ندارد. پس هزینه تجهیزات مربوط به قهوه فرانسه پایین است.

برای تهیه قهوه ابتدا نیاز دارید که آب را به جوش آورید. سپس برای دم کردن آن 4 دقیق صبر کنید و بعد از هر بار دم کردن فرنچ پرس را بشویید. در نتیجه تهیه قهوه به این روش نسبتا پر دردسر است.

هزینه تهیه قهوه فرانسه نسبتا پایین و آماده کردن آن مقداری پر دردسر است اما می توانید از قهوه فرانسه خود در هر جا که آب جوش قابل تهیه باشد لذت ببرید.

هزینه و راحتی تهیه قهوه اسپرسو

برای تهیه اسپرسو نیاز به اسپرسوساز دارید و این وسیله برای کار نیاز به برق دارد. قیمت اسپرسوساز بسیار بیشتر از فرنچ پرس است. همچنین تجهیزات دیگری مانند تمپر، ناک باکس و … نیز می توان در کنار دستگاه اسپرسو تهیه کرد که قیمت را باز هم بالا می برد.

برای تهیه اسپرسو ابتدا باید قهوه را در پرتافیلتر ریخته و به وسیله تمپر فشرده کنید. سپس به دستگاه متصل کرده و حدود 25 ثانیه بعد اسپرسو شما آماده است. در پایان نیز الزامی به شستن پرتافیلتر نیست. اما دستگاه شما به سرویس و تمیز کاری دوره ای نیاز دارد. تهیه اسپرسو در صورت کسب مهارت نسبتا کار ساده ای است.

در نتیجه هزینه تهیه اسپرسو نسبتا بالا و آماده کردن آن نسبتا ساده است و بر خلاف فرنچ پرس هر جایی قابل تهیه نیست.

سخن پایانی

احتمالا با خواندن این مقاله متوجه شده اید که هیچ جواب دقیقی برای اینکه قهوه فرانسه بهتر است یا اسپرسو وجود ندارد و همه چیز بسته به ترجیحات و سلیقه شما دارد. در زیر خلاصه ای از مقاله آورده شده است:

  • قهوه فرانسه و اسپرسو دو روش متفاوت آماده کردن قهوه هستند.
  • قهوه فرانسه تلخی و ترشی کم و طعم پیچیده دارد. در عوض اسپرسو تلخ تر و ترش تر است و طعم قوی دارد.
  • بیشتر افراد قهوه عربیکا را برای فرانسه و قهوه ترکیبی یا روبوستای خالص را برای اسپرسو ترجیح می دهند.
  • در صورت استفاده از قهوه یکسان، قهوه فرانسه کافئین بیشتری نسبت به اسپرسو سینگل یا تک شات دارد.
  • هزینه تهیه قهوه فرانسه پایین است و در مکان های مختلف قابل تهیه است اما تهیه آن به آسانی اسپرسو نیست.
  • هزینه تهیه قهوه اسپرسو بالا است و نیاز به برق و اسپرسوساز دارد ولی به راحتی و به سرعت قابل آماده کردن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

کد تخفیف ارسال رایگان ویژه خرید اول: happyzz

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
0 علاقه مندی ها
0 موارد سبد خرید
حساب کاربری من